Menu Witryny
Aktualności
O PZITB
ZarzÄ…d
Komisje
Koła Zakładowe i Terenowe
Konkursy
Rekomendacje
Zasłużeni
Składki Członkowskie
Ośrodek Rzeczoznawstwa
Szkolenia
Uprawnienia budowlane
Kosztorysowanie
Prezentacje
Referencje
Bezpłatne porady prawne
Kontakt
MÅ‚oda Kadra Techniczna
KONFERENCJE
WPPK 2022
TECH-BUD'2019
Wyszukaj

 
 
 
KONKURS PZITB dla absolwentów szkół wyższych Drukuj Email
KONKURS PZITB dla absolwentów szkół wyższych im. prof. I. Stella - Sawickiego



 

 REGULAMIN

przyznania nagród im. Izydora Stella-Sawickiego ustanowionych przez Oddział Małopolski PZITB dla absolwentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Wydziału Inżynierii środowiska Politechniki Krakowskiej.

 


1.    Cel nagród

Dla uczczenia pamiÄ™ci profesora Izydora Stella-Sawickiego, inicjatora i pierwszego Rektora Politechniki Krakowskiej, dla zachÄ™ty do osiÄ…gniÄ™cia jak najlepszych postÄ™pów w studiach oraz dla podkreÅ›lenia zainteresowania jakie PZITB przywiÄ…zuje do ksztaÅ‚cenia mÅ‚odej kadry technicznej w zakresie budownictwa – OddziaÅ‚ MaÅ‚opolski PZITB ustanawia coroczne nagrody honorowe dla absolwentów wydziałów budownictwa Politechniki Krakowskiej za wyróżniajÄ…ce siÄ™ prace dyplomowe ukoÅ„czone i obronione w ubiegÅ‚ym roku kalendarzowym.


2.    Przedmiot nagród

Do nagród mogÄ… być przedstawione wyÅ‚Ä…cznie prace dyplomowe stopnia magisterskiego, indywidualne lub dwuosobowe ukoÅ„czone i obronione w roku kalendarzowym poprzedzajÄ…cym przyznanie nagród.  Prace te powinny dotyczyć zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych z konstrukcjami inżynierskimi, ich podstawami teoretycznymi, badaniami lub metodami ich realizacji. Warunkiem przedstawienia pracy do nagrody jest jej przyjÄ™cie przez  KomisjÄ™ DyplomowÄ… WydziaÅ‚u z postÄ™pem bardzo dobrym oraz zakwalifikowanie jako wyróżniajÄ…cÄ… siÄ™ przez KoÅ‚o PZITB Politechniki Krakowskiej. Autorzy przedstawionych do nagrody prac nie mogÄ… mieć Å›redniej oceny z egzaminów konkursowych w indeksie niżej niż 3,5 oraz powinni cechować siÄ™ nienagannÄ… postawÄ… w czasie studiów.


3.    Tryb kwalifikacji

Prawo do nagrody spoÅ›ród prac dyplomowych speÅ‚niajÄ…cych warunki podaÅ„ w p. 2 typuje KoÅ‚o PZITB Politechniki Krakowskiej, któremu prace te udostÄ™pniajÄ… do wglÄ…du Dziekanaty Wydziałów.  ZarzÄ…d KoÅ‚a sporzÄ…dza protokół, w którym typuje do nagrody wg ustalonych  przez siebie kryteriów najwyżej  6 prac i przesyÅ‚a je do ZarzÄ…du OddziaÅ‚u MaÅ‚opolskiego PZITB.  Prezydium ZarzÄ…du OddziaÅ‚u MaÅ‚opolskiego podejmuje w normalnym trybie swej pracy ostateczne decyzje przyznajÄ…ce nagrody. Od decyzji tych nie przysÅ‚uguje żadne odwoÅ‚anie. Prezydium ZarzÄ…du OddziaÅ‚u PZITB może powierzyć przygotowanie oceny lub propozycji w sprawie nagród jednemu ze swych organów np. Komisji Nauki.


4.    Nagrody

PierwszÄ… nagrodÄ… w konkursie jest ozdobny dyplom i udziaÅ‚ w Warsztatach WPPK, na koszt OddziaÅ‚u, w roku po przyznaniu nagrody.  W przypadku nagrody zespoÅ‚owej, nagroda przysÅ‚uguje laureatowi o wyższej Å›redniej ocenie z okresu studiów lub osobie wskazanej przez autorów nagrodzonej pracy zespoÅ‚owej. Ponadto przyznaje siÄ™ dwa wyróżnienia  wraz z dyplomami i ew. nagrodami rzeczowymi.  Opiekunowie nagrodzonych prac dyplomowych otrzymujÄ… dyplomy z podziÄ™kowaniem.  Do nagród doÅ‚Ä…cza siÄ™ pisemnÄ… informacjÄ™ o pracach naukowych i osiÄ…gniÄ™ciach prof. I. Stella-Sawickiego oraz informacjÄ™ o dziaÅ‚alnoÅ›ci PZITB.


5.    Terminarz  kwalifikacji i wrÄ™czenie nagród


- pobranie prac speÅ‚niajÄ…cych warunki z Dziekanatu    - 15 styczeÅ„
- ocena i wytypowanie przez KoÅ‚o PZITB Pol.Krak.    - 15 luty
- przyznanie nagród przez Prezydium ZO PZITB        - 15 marca
  (lub do Walnego Zebrania OddziaÅ‚u)
Wręczenie nagród odbywa się uroczyście na Walnym Zebraniu lub Plenarnym Zebraniu Zarządu Oddziału Małopolskiego PZITB w Krakowie w okresie II kwartału każdego roku.


6.    Uzgodnienia i inne postanowienia


Akcja nagród inż. prof. I. Stella-Sawickiego zainicjowana jest i prowadzona w sposób ciÄ…gÅ‚y przez  OddziaÅ‚ MaÅ‚opolski PZITB, a niniejsze wytyczne zostaÅ‚y uzgodnione z WÅ‚adzami Politechniki Krakowskiej.  
Wszystkie WÅ‚adze innych Instytucji zainteresowanym akcjÄ… mogÄ… siÄ™ do niej doÅ‚Ä…czyć fundujÄ…c dodatkowe nagrody do podanych w p. 4 Przedstawiciele WÅ‚adz Politechniki Krakowskiej oraz Instytucji, o których mowa powyżej uczestniczÄ… we wrÄ™czaniu nagród jak w p. 5.  Informacja o przyznaniu nagród zamieszczona bÄ™dzie w Informatorze  OddziaÅ‚u MaÅ‚opolskiego PZITB oraz w Biuletynie PZITB, jak  również bÄ™dzie  przekazywana prasie codziennej.


7.    Zatwierdzenie i zmiany regulaminu

Niniejszy regulamin został przyjęty i zatwierdzony na zebraniu Zarządu Oddziału PZITB w 1972 roku.
Zmiany  regulaminu mogÄ… być dokonywane przez ZO PZITB w tym samym trybie i w dowolnym terminie wyÅ‚Ä…czajÄ…c jednak okres przyznawania nagród tj. od 15.01. do 31.03. każdego roku.

Zmiana Regulaminu w p.4 Nagrody, została zatwierdzona przez Zarząd Oddziału Małopolskiego PZITB w dniu 8 kwietnia 2013 r.

 

 

 

 

 

prof. Izydor Stella-Sawicki Prof. Izydor Stella-Sawicki urodził się 5 IV 1881 roku we Lwowie. Odbył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Lwowskiej i w 1904 roku złożył z odznaczeniem egzamin państwowy I stopnia na inżyniera dróg i mostów. Przez kilka lat pracował jako asystent prof. Thuliego na Politechnice Lwowskiej, a potem jako inżynier konstruktor.

Po odzyskaniu niepodległości powołany do służby w Ministerstwie Robót Publicznych, współpracował przy projekcie obwałowania prawego brzegu Wisły od Niepołomic do Zawichostu. W 1920 mianowany Naczelnikiem Oddziału Wodnego w Kielcach, w 1921 powołany na wykładowcę budownictwa Akademii Górniczej w Krakowie. W 1922 mianowany profesorem nadzwyczajnym inżynierii i budownictwa na wydziale Hutniczym Akademii Górniczej i kierownikiem Katedry Inżynierii i Budownictwa. Na stanowisku profesora zwyczajnego pracował do 1936 roku, kiedy to został mianowany profesorem zwyczajnym.
W latach 1925-1930 był także docentem Statyki Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, aż do chwili likwidacji Wydziału. W okresie tym, oprócz pracy naukowej i dydaktycznej, prowadził liczne prace projektowo-konstrukcyjne. Najważniejsze z nich to hale żelbetowe w Sułkowicach, budynki Szkoły Ekonomicznej i Handlowej we Lwowie, Drohobyczu i Kołomyi, warsztaty Szkoły Górniczej w Dąbrowie Górniczej, laboratorium mechaniczne Akademii Górniczej, hangar na lotnisku w Rakowicach, Sanatorium Akademickie w Zakopanem, budynek Urzędu Pocztowego i Telegraficznego w Dąbrowie Górniczej czy remiza tramwajowa na Rydlówce w Krakowie.

W pierwszych miesiącach okupacji aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, skąd wraca po roku. Mimo nadwerężonego zdrowia objął stanowisko wykładowcy w Zawodowej Szkole Górniczo-Hutniczej na Krzemionkach.

W maju 1945 roku, wraz z gronem byłych profesorów Politechniki Lwowskiej organizuje Politechnikę Krakowską. Jednocześnie wraca do pracy na stanowisku profesora Akademii Górniczej i zostaje dziekanem Wydziału Hutniczego. W październiku 1945 roku Ministerstwo Oświaty mianuje Go Profesorem Wydziałów Architektury, Inżynierii i Komunikacji przy Akademii Górniczej i powierza Mu ich organizację. Pełni także obowiązki Kierownika Katedry Statyki Budowli i Wytrzymałości Materiałów Wydziału Inżynierii oraz Kierownika Katedry Budownictwa Przemysłowego na AGH.

Oddany całym sercem pracy dydaktycznej, wychowuje setki przyszłych inżynierów i ściąga do pracy na Uczelni wielu młodych ludzi. W swej pracy zawodowej zawsze podkreślał konieczność powiązania jej z praktyką. Wynikiem jest poważny dorobek naukowy z zakresu statyki budowli, budownictwa żelbetowego i przemysłowego. Z najważniejszych publikacji warto wspomnieć "Teorię belek ciągłych i ram", "Budownictwo żelbetowe" t. I i II, " Budownictwo przemysłowe i zarys teorii statycznie niewyznaczalnych belek, łuków i ram" t. I i II, oraz współpracę przy wydaniu wielkiego dzieła polskich inżynierów i naukowców "Podręcznika Inżynierskiego" Bryły - rozdział "Ochrona termiczna i akustyczna w nowoczesnych budynkach".

Był aktywnym członkiem PZITB i stale współpracował z Zarządem Oddziału Krakowskiego. Za swe zasługi w pracy zawodowej, naukowej i przy organizacji Politechniki Krakowskiej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Dziesięciolecia, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Sztandaru Pracy.

Zmarł 19 XII 1957 roku.



Nagrodzeni w roku 2013

Nagrodzeni w roku 2012

Nagrodzeni w roku 2011

Nagrodzeni w roku 2010
Nagrodzeni w roku 2009
Nagrodzeni w roku 2008

 NAGRODA
W KONKURSIE IM. PROF. IZYDORA STELLA-SAWICKIEGO
NA NAJLEPSZĄ PRACĘ DYPLOMOWĄ OBRONIONĄ
NA WYDZIALE INŻYNIERII LĄDOWEJ POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ
W 2007 ROKU

  

Stopień nagrody Laureat Tytuł pracy Promotor
nagroda Jacek Ungeheuer Projekt wieży widokowo-radiowej z drewna klejonego o wysokości 30 m dr inż. Robert Korzeniowski


NAGRODY W KONKURSIE IM. PROF. I. STELLA-SAWICKIEGO
ZA 2006 ROK


Stopień nagrody Laureat Tytuł pracy Promotor
I Nagroda mgr inż. Joanna Kalabińska Analiza podatności kominów stalowych na wzbudzenie wirowe. Przykład komina o wysokości 100 metrów prof.dr hab.inż. Janusz Kawecki
wyróżnienie mgr inż. Zbigniew Tatara Projekt hali warsztatowej (24 x 42 m) z transportem podpartym. Wpływ obciążenia termicznego na nośność wybranych elementów konstrukcji stalowej dr hab. inż. Marek Piekarczyk
wyróżnienie mgr inż. Bartłomiej Czado Identyfikacja współczynników tłumienia w gruncie z wykorzystaniem transformaty falkowej dr hab.inż. Bogumił Wrana prof. PK
nominacja mgr inż. Katarzyna Wojnar
mgr inż. Dariusz Chmielewski
Projekt stalowej konstrukcji budynku 12-kondygnacyjnego o stropach zespolonych dr inż. Tomasz Domański
nominacja mgr inż. Andrzej Cisowski Projekt architektoniczno-budowlany i konstrukcyjny budynku biurowego mgr inż. arch. Andrzej Kłosak
prof. dr hab.inż. Antoni Stachowicz
nominacja mgr inż. Andrzej Nalepka Analiza statyczno-wytrzymałościowa żelbetowego silosu walcowego na cement dr inż. Marian Płachecki
 
 
 
 
 

Copyright © 2008 Datacomp. Wszelkie prawa zastrze¿one