Menu Witryny
Aktualności
O PZITB
Informatory i Sprawozdania
Zarząd
Komisje
Koła Zakładowe i Terenowe
Konkursy
Rekomendacje
Zasłużeni
Składki Członkowskie
Ośrodek Rzeczoznawstwa
Szkolenia
Uprawnienia budowlane
Kosztorysowanie
Prezentacje
Referencje
Bezpłatne porady prawne
Młoda Kadra Techniczna
Kontakt
KONFERENCJE
TECH-BUD'2019
WPPK 2017
Wyszukaj

 
 
 
Spotkanie v4 '2019 Drukuj Email

Spotkanie Grupy v4 w Preszowie

Presov W dniach 22 do 25 sierpnia br. odbyło w Preszowie się spotkanie regionalnych Izb i Stowarzyszeń Inżynierów z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Gospodarzem tegorocznego spotkania była Słowacka Izba Inżynierów Budownictwa (SAVT). ObradyStronę polską na spotkaniu reprezentowały delegacje Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Oddziału Małopolskiego PZITB w Krakowie.
Już pierwszego dnia, w godzinach wieczornych, przedstawiciele organizacji ze Słowacji, Republiki Czeskiej, Węgier i Polski przedstawili podstawowe pola aktywności w roku 2018 i pierwszej połowie roku bieżącego.

referat v4W kolejnym dniu – przed południem odbyła się konferencja poświęcona wdrażaniu cyfryzacji i informatyzacji w procesie budowlanym oraz w zakresie funkcjonowania samorządu zawodowego. W tym punkcie agendy, zagadnienie to przedstawił – w sposób niezwykle ciekawy - dr inż. Filip Pachla – Skarbnik MOIIB. Jego wystąpienie wywołało duże zainteresowanie zgromadzonych.

Warzelnia soliPo obiedzie Organizatorzy zadbali, aby uczestnicy spotkania poznali uroki Preszowa – trzeciego pod względem wielkości miasta Słowacji. Była możliwość zwiedzenia Soboru św. Alexandra Newskiego oraz zabytkowej warzelni soli, której początki sięgają XI. W trakcie zwiedzania odbyło się spotkanie z Panią Prezydent miasta Preszowa, która przedstawiła współczesny rozwój miasta w nawiązaniu do jego najlepszych tradycji.

W sobotę 24. sierpnia zorganizowany został wyjazd techniczny na budowę autostrady D1 (pomiędzy węzłami Preszów Zachód – Preszów Południe), będącej domknięciem obwodnicy miasta. Obiekty na D6Obiekty na D6W trakcie wizyty uczestnicy spotkania zostali zapoznani przez kierownictwo budowy z aktualnym stanem prac, obejmujących budowę kilku niezwykle interesujących obiektów mostowych, wykonywanych w technologii nawisowej i nasuwania podłużnego.

Tunel w ciągu D6Kulminacyjnym punktem tego dnia było zwiedzanie realizowanego w ciągu przedmiotowej autostrady tunelu o długości 2x2048 m, wykonywanego w technologii nowej austriackiej metody tunelowania. Kopalnia opaluUczestnicy wycieczki na spotkaniu w biurze budowy zostali zapoznani z aktualnym stanem prac oraz mogli uzyskać wiele ciekawych informacji w zakresie prowadzonej z dużym rozmachem inwestycji.

Po południu dla uczestników spotkania Grupy v4 została zorganizowana wycieczka krajoznawcza do Dubnickich Kopalni Opalu.


Wieczorem, w hotelu Dukla, nastąpiło uroczyste podpisanie Deklaracji Izb i Stowarzyszeń Inżynierów Grupy Wyszehradzkiej uświetnione koncertem kwartetu żeńskiego La Speranza. Podpisanie deklaracji
Podpisanie deklaracjiWarto odnotować – że zgodnie z przyjętymi ustaleniami – w roku 2020 gospodarzem spotkania Grupy v4, które zaplanowane jest na koniec sierpnia będzie strona polska.


Oddział Małopolski PZITB na spotkaniu reprezentowali: Maciej Gruszczyński (Przewodniczący) i koledzy Kazimierz Piwowarczyk i Jan Szpak.

 

 
 
 
 
 

Copyright © 2008 Datacomp. Wszelkie prawa zastrzeone